W dniu 11.05.2025 r. Gminny Klub HDK PCK w Drwini przy udziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Krakowa zorganizował akcję Honorowego Oddawania Krwi w Strzelcach Wielkich.

Chętnych do podzielenia się cząstką siebie wyraziło 27 osób (w tym 11 kobiet). Po badaniach lekarskich krew oddało 18 osób, pozyskując 8100 ml krwi pełnej dla najbardziej potrzebujących.

Dziękuję wszystkim, którzy podjęli trud przyjścia na akcję, by bezimiennie ratować życie ludzkie. Wyrażam wielką wdzięczność Członkom Zarządu Gminnego Klubu HDK w Drwini, Księdzu Stanisławowi Tabisiowi – Proboszczowi w parafii Strzelce Wielkie za włączenie się w promocję tak szlachetnej idei.

W sposób szczególny dziękuję również za promocję, jak również za obsługę akcji honorowego krwiodawstwa. Dziękuję Prezesowi oraz Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelcach Wielkich wraz z druhami.

Z poważaniem,

Prezes Klubu HDK PCK w Drwini

Stefan Styczeń

9 maja 2025 r. Hutniczy Klub HDK PCK świętował uroczyste nadanie sztandaru. Wydarzenie rozpoczyna obchody pięknego jubileuszu 50-lecia istnienia Klubu. Wszystkim Członkom i wolontariuszom składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i kolejnych rocznic działalności w zakresie honorowego krwiodawstwa.

Gminny Klub HDK PCK w Drwini uczestniczył w obchodach.

5 maja 2025 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mikluszowicach Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża poprowadzili wyjątkowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków.

Kurs pierwszej pomocy odbył się za pośrednictwem Gminnego Klubu HDK PCK w Drwini z udziałem Prezesa – Pana Stefana Stycznia.

Uczniowie mieli okazję nauczyć się podstawowych zasad ratowania zdrowia i życia, w tym: jak prawidłowo wezwać pomoc, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową (RKO), jak używać AED, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.  

Po części teoretycznej wszyscy chętni mogli pod okiem instruktorów przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach również z użyciem defibrylatora.

To właśnie edukacja od najmłodszych lat kształtuje odpowiedzialność i gotowość do pomagania.

W całej Polsce od lat akcje krwiodawstwa odgrywają niezwykle ważną rolę w ratowaniu zdrowia i życia tysięcy osób. Krew, której nie da się wyprodukować ani zastąpić, jest bezcennym darem na który każdego dnia czeka wiele pacjentów w szpitalach. Coraz więcej lokalnych społeczności włącza się w organizację zbiórek, propagując w ten sposób dobry nawyk pomocy innym. Jednym z takich miejsc są Strzelce Wielkie w gminie Szczurowa, gdzie dzięki zaangażowaniu m.in. Druhen i Druhów OSP odbywają się regularne akcje krwiodawstwa.

Akcje krwiodawstwa w Strzelcach Wielkich mają już kilkuletnią tradycję i od początku spotykały się z dużym odzewem ze strony lokalnej społeczności. Organizowane są przez Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK z Drwini we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, a od 2023 roku – także z udziałem Druhen i Druhów z miejscowej jednostki OSP. W 2024 dołączyło do nich Koło Łowieckie “Nadwiślan” ze Szczurowej. Duży wkład ma Parafia w Strzelcach Wielkich – akcje odbywają się w krwiobusie na przykościelnym parkingu.

Zaangażowanie strażaków przynosi znakomite efekty. Akcje stały się bardziej widoczne, lepiej zorganizowane i zaczęły przyciągać coraz więcej dawców. Wspólnym wysiłkiem udało się przeprowadzić 2 akcje w 2023 roku na których zebrano 17.55 l krwi, 4 akcje w 2024 na których zebrano 40.95 l krwi, oraz w 2025 dotychczas 1 akcja na której zebrano 13.05 l krwi.

Akcje odbywają się w przemyślanych odstępach czasowych – zgodnie z zasadami mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w ciągu 12 miesięcy, a kobiety nie częściej niż 4 razy. Terminy są więc tak planowane, by osoby regularnie oddające krew mogły to robić bez konieczności szukania innych punktów w regionie. To duże ułatwienie zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy dzięki lokalnym zbiórkom nie muszą daleko jeździć by pomóc innym.

Oddanie krwi to prosty i bezpieczny proces, który trwa zazwyczaj około 20 minut. Zanim zdecydujesz się na oddanie, wypełniasz krótką ankietę zdrowotną, a następnie przechodzisz szybkie badanie – mierzenie ciśnienia, poziomu hemoglobiny i ogólną ocenę stanu zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, przechodzisz do punktu poboru, gdzie na ramię nakłada się opaskę uciskową i wykonuje nakłucie w celu pobrania około 450 ml krwi.

Proces jest bezbolesny, a cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Po oddaniu krwi możesz chwilę odpocząć, napić się wody i zjeść coś lekkiego – to pomoże Ci szybko odzyskać energię. Pamiętaj, że po oddaniu krwi ważne jest, by pić dużo płynów i unikać intensywnego wysiłku przez kilka godzin.

Dzięki współpracy wielu osób, w Strzelcach Wielkich w latach 2023-2025 zorganizowano 7 akcji. Udało się na nich zebrać 71.55 litrów krwi – bezcennego daru, który może uratować życie wielu osobom.

Akcje krwiodawstwa w Strzelcach Wielkich to doskonały przykład, jak lokalna społeczność może wspólnie działać na rzecz ratowania ludzkiego życia. Dzięki zaangażowaniu OSP oraz innych organizacji zbiórki krwi stały się integralną częścią życia społecznego. 

Zachęcamy do dalszego udziału w akcjach i przypominamy, że każda osoba może przyczynić się do uratowania życia – wystarczy tylko podjąć decyzję o oddaniu krwi. Dziękujemy wszystkim, którzy już wspierają tę inicjatywę i zapraszamy na najbliższą akcję która odbędzie się 11 maja 2025 roku w godzinach od 10:00 do 14:00 w Strzelcach Wielkich. Liczymy na Waszą obecność i wspólne niesienie pomocy innym!

autor: Alan Skrzyński (Strzelce Wielkie)